Prečo sa idem „omužiť“? alebo „Príbeh teplého Janka v praxi“

Autor: Ondrej Putra | 6.6.2012 o 20:52 | (upravené 8.6.2012 o 13:08) Karma článku: 18,90 | Prečítané:  5596x

Vždy som bol proti demonštratívnym prejavom homosexuálneho hnutia a skôr som sa zameriaval na osvetovú činnosť typu filmových premietaní, dezorientačných pretekov (paródia na orientačné, keďže si niekto myslí, že máme problém s orientáciou) apod.. Po tom, čo mi v decembri náhle zomrel partner a následne som si „užil" s úradmi, čo je nasledovný proces pripomínajúci španielsku inkvizíciu, rozhodol som sa prijať účasť na Dúhovom Pride ako „symbolický ženích" s mojím novým partnerom.

Zažil som vyjavený výraz zástupcu súdu na dedičskom konaní, ktorý sa čudoval, ako je možné, že mi lekár dal informácie o zdravotnom stave partnera, ktorý počas urgentnej operácie bojoval o život. Zažil som, ako po výpovedi troch svedkov, predložení spoločných fotografií, preukázaní, že ktoré účty som v našej domácnosti platil ja ešte natiahol konanie, lebo chcel, aby som mu priniesol potvrdenie o zrušení môjho osobného účtu, čo bol podľa neho nepriamy dôkaz, že sme používali účet spoločný. Len tak na okraj: dnes som si bol na základe dedičského rozhodnutia po cennosti v nemocnici, kde môj partner skonal, lebo po úmrtí mi ich nemohli vydať, lebo sme neboli priami príbuzní.

Žiadna zmluva vám nezakladá príbuzenský vzťah.  Omieľači fráz o tom, že všetko si máme vyriešiť bilaterálnymi zmluvami sú totiž úplne mimo. Zmluva dvoch osôb totiž nezaväzuje tretie strany, teda ani verejné inštitúcie, zastupujúce štát, pokiaľ zákon neurčí inak. No nielen štátne, ale aj súkromné inštitúcie mávajú tento problém.

Môj nebohý partner sa dostal do nasledovnej situácie: S partnerom, s ktorým žil 17 rokov mali spolu umeleckú agentúru. Po smrti partnera chcel ešte nejaký čas používať jeho telefónne číslo, keďže nebohý porozdával svoje vizitky atď.. U mobilného operátora sa ho spýtali „A vy ste kto?" Odpoveď znela „Ja som bol jeho životný partner." Reakcia pracovníka: „Aha, takže vy ste nikto."

Pani Zavacká z Ústavu štátu a práva SAV blaženej pamäti vyčíslila, že ak by sa mali „naše veci" dať vôbec ošetriť zmluvami, muselo by sa novelizovať 94(!) zákonov. A teraz si predstavte dať tieto veci spísať právnikovi a overiť notárovi, kde platíte podľa počtu strán...no a porovnajte si to s jedným „podškrábnutím sa" na reg. partnerstvo.

Kapitolou samou osebe je, že uznanie registrovaného partnerstva by formálne potvrdilo akceptáciu našej minority štátom, čím by sa vymazala zbytočná animozita. Konflikt, ktorý sa objavuje pri spomenutí registrovaných partnerstiev je totiž ľahko odstrániteľný prijatím zákona, ktorý nikomu neublíži, ale mnohým pomôže.

A aj preto sa idem túto sobotu, omužiť, čím vás všetkých pozývam na našu svadbu a dúhový pride...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?