Ako sa platí daň za nemajetok

Autor: Ondrej Putra | 20.8.2012 o 8:37 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  961x

Magistrát hlavného mesta chce po mne 58,28 € ako daň z nehnuteľnosti, ktorá nie je moja. Zdedil som byt, ale kvôli administratívnej chybe stále nedržím v ruke list vlastníctva(ďalej len LV), takže s ním nemôžem nakladať. Nemôžem tu mať podnájomníkov, nemôžem ho prenajať, ani predať. Napriek tomu chce odo mňa mesto zaplatenie dane z nehnuteľnosti.

Na meno môjho zosnulého partnera prišla výzva z oddelenia pre správu miestnych daní a poplatkov hlavného mesta, že si nepreberá poštu, a že by ho neradi vyhľadávali v evidencii občanov, teda cez políciu, ale aby zaplatil 58,28 € ako daň za byt. Doporučenú poštu jednoducho nemal kto preberať, keďže adresát bol 12.12.2011 spopolnený. Medzi X ďalšími povinnosťami(elektrina, plyn, správca bytovky, TV, internet, živnostenský úrad atď.) som zabudol oznámiť mestu, že daňovník je po smrti, ale spýtal som sa na to viacerých známych (dvaja právnici, účtovník, referent územného plánovania), že ako to je s platením miestnych daní. Povedali mi, že platiť mám až keď bude byt môj.

Poctivo som zavolal pracovníčke od daňovákov, že som síce dedič, ale nemám list vlastníctva, takže s bytom nemôžem nakladať. Vysvetlil som jej, že je to výsledok administratívnej chyby u notárky a prieťahov na Správe katastra. Povedala mi, že katastru to môže pokojne trvať aj pol roka(majú limit 60 dní, ale vďaka tej chybe, na ktorú prišli na 61. deň sa im to ráta odznovu, navyše transport oznámenia o chybe späť na súd a odtiaľ k notárke a celé späť), ale daň zaplatiť musím hneď. Platenie daní beriem ako nutný poplatok za služby verejných inštitúcií. Ako ale môžem platiť za niečo, čo ani nie je moje? OK, bývam tu s novým manželom, ale nemôžem to predať ani prenajať! A chcem! Byt je celkom hebedo (komplet 123,85 m2) a má samozrejme dosť vysoké náklady. Požadovaná daň je cca ¼ mesačných nákladov bytu, takže mi tu fakt nejde o tie peniaze. Ide mi o princíp, že platiť mám za niečo, s čím nemôžem hýbať, ani z toho mať plnohodnotný úžitok.

Celý tento cirkus okolo chyby v dedičskom mi zdržiava predaj bytu o min. 2 mesiace(ergo asi 460,-€), ale musím za to vopred zaplatiť daň, inak mi hrozia sankcie? Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale pripadám si ako v blázninci...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?