Keď si aj chlapi poplačú

Autor: Ondrej Putra | 12.11.2012 o 23:48 | Karma článku: 5,03 | Prečítané:  373x

Príbeh knihy, o ktorej budem písať, má rovnako netradičný dej, ako aj tému. Jednak je témou hľadanie seba samého, po druhé je to homosexualita a zároveň je zasadený do pre väčšinu Slovákov netypického prostredia: prelomu tisícročí a čiastočne do zahraničia. Napriek tomu stojí za to, hoci to nie je ľahké čítanie.

Autor rozpráva príbeh mladého chalana z Bratislavy. Nič extra. Normálny chalan, zaľúbený do normálneho dievčaťa. V istom momente sa však niečo začne lámať a nepredstaviteľné sa stáva skutočnosťou. Ako vraví môj kamarát, píšuci poviedky: „Chodím do podnikov a medzi ľudí po námety. To najlepšie nevymyslíš, to musí život." Život Filipa, hlavnej postavy nášho románu, sa začína od istého momentu odvíjať úplne iným smerom. Dobrým? Zlým? Ťažko povedať, no každopádne zaujímavým. Keď autor hneď na úvod sľubuje, že príbeh končí tak, ako by nikto neočakával, rozhodne nepreháňa.

Príbeh mladého, zaľúbeného, čerstvého pracovníka dámskeho magazínu je síce z prvej polovice knihy dosť rozvláčny, no pozornejšiemu čitateľovi dobre vykresľuje jeho osobnosť. Aj „normálnemu" sa totiž môže život zmeniť v pre mnohých „nenormálny". Láska i statočnosť majú totiž niečo spoločné: nedajú sa deliť a občas prichádzajú v tých najnečakanejších chvíľach i podobách. Zbabelec sa postaví do čela ľudí, ktorí nevedia povedať svoj názor a hanblivec uloví kráľovnú plesu. Nie sú to epizódy z rozprávok, ale realita.

Kniha „Keď srdce bolí aj chlapi plačú" od Ľubomíra Pira bude pre mnohých ťažká na pochopenie najmä preto, že mnohí si ešte stále nezvykli na to, že keď sadnem na vlak, či lietadlo, môžem pokojne nastúpiť do práce na druhom konci Európy, čo som si predtým vybavil cez internet.

Druhým problémom bude pochopenie, že sa kniha otvorene venuje homosexualite. Sám som gej a s viacerými vecami v knihe nesúhlasím, prípadne ich pokladám za krajne nepravdepodobné, no zároveň viem, že život nám prináša na bežiacom páse situácie, ktoré by pán Anderssen nevymyslel.

Ak chcete spoznať život LGBT minority na prelome tisícročí na Slovensku, môžem vám odporučiť len dve veci: Stretnúť sa s ľuďmi, ktorí toto obdobie zažili, alebo si kúpiť e-knihu Ľuba Pira. Napriek všetkému smútku, obsiahnutému v knihe, celkom dobre je tu vystihnutá atmosféra doby. Táto doba nebola pre „nás" veselá, hoci už pomaly začínalo svitať. Nech je táto „komunitná depka" vykreslená akokoľvek, podstata je pravdivá. Tak len pekne čítajte a poplačte si...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Oscarového Saulovho syna na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?