„Rómska otázka“ nám podpaľuje podprdelník

Autor: Ondrej Putra | 19.11.2012 o 19:22 | Karma článku: 8,19 | Prečítané:  914x

Maximálne oceňujem dlhodobo plánované úsilie pána poslanca a splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka. Lepšie neskoro ako nikdy. Ale keď neskoro zistíte, že vám horí stodola, tak snáď najskôr uhasíte, a až potom riešite požiarne predpisy.

Koncepcia dlhodobej sociálnej inklúzie problematických spoločenstiev je to, čo nám strategicky dlhé roky chýbalo, a všetka vďaka tým, ktorí to myslia naozaj úprimne v snahe niečo s tým urobiť. O tom, že tie mnohopočetné deti sa nezmenia, kým budú v prostredí, kde kradnú všetci starí rodičia, prastrýkovia, pratety, dokonca aj takmer maloletí otec-strýko s mamou-tetou dokopy sme diskutovali ešte aj ako školáci na gympli. Nehovoriac o tom, že prípadná cesta do školy(aby dostali rodičia prídavky) sa rovná hrebeňovke po haldách odpadu, uhýbaniu sa potkanom a iným drobnostiam. Čo sa tie deti v škole aj naučili, na spiatočnej cestovnej tortúre potratili, prípadne ich od domácich úloh „odbremenili" totálne nevzdelaní spoluosadníci a nútená starostlivosť o mladších súrodencov. Ak tú školu vôbec dokončili, mohli si gratulovať, teda za predpokladu, že nebola tzv. „špeciálna"(tzn. „pomocná").

Áno, riešenie problematiky školskej dochádzky, nevysporiadaných pozemkov, úžery....to všetko je neskutočne potrebné, ale vraciam sa k pointe. Výrok „každá vláda je natoľko zlá, nakoľko jej občania dovolia a natoľko dobrá, nakoľko ju občania donútia" tu platí absolútne. Problém sa začal pomaličky pripravovať na riešenie až v situácii, keď eskaluje do občianskych (mediálne: „extrémistických") pochodov a naša vláda po Gorile, ale aj iných nátlakových akciách už dobre vie, že vo voľbách „utrpela víťazstvo", nemá koaličného parťáka, ktorým by kryla problémy a každý väčší sociálny problém je potenciálnou rozbuškou pre sud s pušným prachom, na ktorom sedí.

Jednou z najrozžeravenejších rozbušiek je práve problematika neprispôsobivých spoluobčanov. Poznám veľa slušných Rómov, ktorí by chceli pracovať, ale do zamestnania ich jednoducho nezoberú kvôli predsudkom. Radšej zamestnávateľ vezme „bieleho", čo má „druhý semester z ľudovky", než by zobral slušného Róma s maturitou. Bohužiaľ, taká je realita. Je mi úprimne ľúto tých slušných Rómov, ktorí na týchto štátnymi príspevkami(rozumej „predvolebnými úplatkami") kúpených asociálov doplácajú. Nedostupnosťou práce, zamietnutím podnájmu, ale aj tým, že len čo sa zjavia v autobuse, každý si kontroluje peňaženku. To je však tiež beh na dlhé trate. Teraz však potrebujeme zabrániť, aby sa od horiaceho senníka nechytila celá dedina!

Pán Pollák, ak sú Vaše dlhodobé plány akokoľvek dobré, tak kým tu budú horieť záležitosti „á la Oskar Dobrovodský", tak každý jeden cent vynaložený na Vaše aktivity bude vyzerať ako „kŕmenie parazitov", nech by bol využitý akokoľvek efektívne. Viem, že ste limitovaný tým, že ak by sa nejakým zázrakom vyriešila „Kauza Družstevná 21-Malacky", tak by to zajtra chceli všetci z večera do rána. Poraďte sa s pánom Kaliňákom, že či nevyhodnotíte stúpajúce náklady na tie „Kotleba-protesty" (lebo Oskar bude v tomto čoskoro na okraji podľa mňa) v rámci PZ SR ako vyššie, než efektívnu elimináciu neuralgických bodov. Ľudia sú skrátka napojení na symboly. Polozbabraná policajná akcia s účasťou ministra pred kamerami je vždy lepší artikel, ako perfektne zvládnutá akcia bez „sexi seladóna".

Tieto riadky sa mi na záver nepíšu ľahko, ale sú kruto pravdivé: Ak ľudia nebudú vidieť dobre odprezentované riešenia týchto neuralgických bodov, môže sa to skončiť veľmi krvavo. Ak sa aj pán, ktorý sa už „nechce stále baviť len o Gorile" postaví na hlavu, nebude mať kapacity, aby ich nasadil v rovnakom čase na všetkých naštvaných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?