„ROH už nie je čo bývalo“ alebo „Ako úplatné odbory Gorila zožrala“

Autor: Ondrej Putra | 4.12.2012 o 7:17 | (upravené 4.12.2012 o 8:16) Karma článku: 17,65 | Prečítané:  1357x

Povzdychol si súdruh priemer, nezvyknutý na skutočne nezávislé odbory, či nedajbože efektívny občiansky aktivizmus. Kde sú tie časy, keď bolo pracovnou náplňou školských odborov len imitovať rokovania, poskytovať zamestnanecké pôžičky a organizovať karnevalové akcie á la 1.máj alebo MDŽ?

Bolo by naivné myslieť si, že tu ide len o učiteľov. Kríza je v celej spoločnosti a zďaleka nie len ekonomická. Vyššie platy sudcov ich nezbavujú korupcie, politikov, prokurátorov ani políciu taktiež nie. Ani školstvo z biedy nevytrhne, ak dostanú učitelia o 50€ na hlavu viac. Problém je ďaleko hlbší. Učiteľský plat je pre nastupujúceho učiteľa len čosi cez 500 € v hrubom. Bežný barman v Baratislave toľko zarobí bez tringeltu. S ním pokojne 700 a viac eur v čistom. Požadované vzdelanie? Stačí základné a krátky kurz, často ani ten. Aké sú investície barmana do jeho výkonu práce? Práca. Aké sú investície učiteľa do výkonu jeho povolania? Opravovanie písomiek po večeroch, kopírovanie nedodaných učebníc, často na vlastné náklady, nehovoriac, že povinným štúdiom sa pripravili o päť rokov produktívneho veku. Výsledok je asi taký, že mnohí učitelia skončia pri hesle „Kašlete vy na mňa, ja vám kašlem na vaše decká!"

Nehovorím o všetkých, dokonca ani o väčšine, no tento faktor nám brutálne odrádza mladú generáciu učiteľov. Skončia školu a chceli by sa zamestnať. Diplom v kapse, ale na čo im je? Asi na to, aby si vybrali z troch možností:

  1. Zobrať tú almužnu a budú sa modliť, aby ich manžel/-ka mali vyšší príjem a nejako spolu vyžili. Tento model sa zvykne ešte dopĺňať víkendovým súkromným doučovaním a brigádami. V školách potom učia úžasne oddýchnutí a zregenerovaní pedagógovia, ktorí sa o nadšenie zo svojho údelu radi delia so žiakmi a študentami.
  2. Odkrútiť si na škole povinné 2-3(prinajlepšom 5) roky a hajde robiť lektora do privátneho sektora.
  3. Položiť si na misky váh dve cifry: 550,-€ v hrubom ako učiteľ v SR a 2,000,-€ v čistom ako čašník v Rakúsku, Nemecku, Británii... Jedna miska váh je pri tomto postupe uvoľnená za obežnú dráhu Pluta.

Príliš dlho sa páni politici spoliehali, že národ holubičí a špeciálne táto najasertívnejšia(ak nie rovno najflegmatickejšia) časť pracujúcich sa nechá uchlácholiť „hľadaním zdrojov" a valorizáciou na úrovni jadrovej inflácie. Veď keby boli moc naštvaní, tak sa zvolá nejaký ten jednodňový protest, či štrajk, bude sa žiadať 10% navýšenie miezd mimo taríf, učitelia v záujme kompromisu pristanú na 5%, a ak zatlačia, tak dáme nadstraníckym odborárom nejaké tie funkcie(a platy) navrch, prinajhoršom im dáme tých 5% priamo do taríf a odborári štrajk rozpustia. Ventil na tlakovom hrnci vypustený a máme zas na pár rokov pokoj.

Niečo sa však zmenilo. Odborársky akože nadstranícky boss ešte pred začiatkom štrajku vytrúbil do sveta, že vydržia štrajkovať tak najviac tri dni. Na tretí deň štrajk aj prerušil (rozumej ukončil, aspoň si to myslel), no štrajk pokračoval. Začal „rokovať" podľa pripraveného scenára za zatvorenými dverami a učitelia to okamžite odmietli! Ba čo viac, pridali sa ku nim študenti, rodičia i celkovo väčšina verejnosti! Kde je všemocný hlas šéfa odborov?

Vysvetlenie je veľmi prosté: zožrala ho Gorila. Zdá sa vám to ako nesúvisiace? Súvisí to mnohonásobne viac, ako by ste čakali.

Keď sa spustila Gorila, najskôr som si myslel, že niekomu proste rupli nervy, no keď si pozrieme celú kauzu, táto teória nám začne pokrivkávať. Spisov tohto typu je na celú ZOO, mnohé z nich visia na nete a ležia ľadom. Otázka stojí inak: Cui bono? Kto zariadil, aby išiel spis von v nelogickom čase mediálneho útlmu, v čase, keď už boli vyhlásené predčasné voľby, a kto sa postaral o vymlátenie poslednej demonštrácie len deň pred parlamentnými voľbami a označil účastníkov za extrémistov, proti ktorým polícia musela(!?) použiť slzotvorný plyn, vodné delá a iné hračky? Nemám dôkazy, ale vieme, kto vyhral voľby. Nepočítal však s tým, že s čím kto zachádza, s tým aj schádza.

Gorila ako taká bola vyhodnotená len ako epizóda a zahnaná do kúta. Nový prezident PZ povedal, že si ani nemyslí, že bude vyšetrená atď., veď to poznáme. Pre niekoho sa však stala veľmi nepríjemná vec: ľudia sa zosieťovali a získali cenné skúsenosti „ako na tých tam hore." A tu majú naši mocipáni kameň úrazu. Viera pospolitého ľudu, že tí hore vedia čo robia a keď mám iný názor, mám si ho vybrblať pri  pive, sa proste zrútila. A zrútila sa ešte jedna vec: Ak si ľudia prečítajú, že ¾ miliardy Sk padlo na úplatky v jednom zo šiestich podobných bytov od jedinej fin.skupiny a tých bytov bolo šesť a to všetko len za jediný rok, tak matematika im hovorí: 750mil.Sk x 6 bytov x 3 najväčšie finančné skupiny = 13,5 mld.Sk/rok len na úplatky. Tí lepšie uvažujúci si spočítali, že ak dá niekto úplatok za 450mil.€/rok, aký musí byť jeho vlastný prospech?

Pán priemer, je mi ľúto, ale povedať, že nemáme viac, ako 68mil.€ je v tejto situácii celkom nechutný vtip. Ak ste si nevšimli zrežírovaný november ´89, všimnite si aspoň váš vlastný pád, ktorý ste si zrežírovali sám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?