Urobme to, alebo nesme následky našej nečinnosti

Autor: Ondrej Putra | 5.12.2015 o 23:35 | (upravené 4.1.2016 o 11:33) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  833x

V 99% prípadov je to najjednoduchšie riešenie aj najsprávnejšie, najrealizovateľnejšie a má najmenej „vedľajších produktov“, ktoré len generujú nové a nové problémy.

Celý /pardon za výraz/ bordel na Strednom a Blízkom Východe sa dá vyriešiť v troch krokoch a jednom dodatku s univerzálnou platnosťou. Dnes ešte áno, zajtra je neskoro.

 

1. Udri raz tak, aby si druhý raz nemusel!

Islamský štát Sýrie a Levanty(ISIL) je barbarská zločinecká tlupa, ktorá kašle na akékoľvek pravidlá a okrem barbarského sposobu vedenia vojny voči ľuďom nenahraditeľne likviduje GLOBÁLNE KULTÚRNE DEDIČSTVO! Likviduje napr. pamiatky ešte z čias, keď sme ani nevedeli, že bude raz nejaký Rím. A nedajte sa zmiasť….je to len na zvýšenie ceny artefaktov, ktore posúvajú na čierny trh. Riešenie je v podobe jednorazového leteckého útoku všetkých krajín ako-tak kultúrnych. Že budú civilné obete? Budú a nebude ich málo, možno viac jako tých teroristov, ktorí si civilov vezmú jako ľudské štíty. Buď budeme mieriť na cieľ štít-neštít, alebo bude tých mŕtvych civilov násobne viac. Politika, vojenstvo, ale aj naše morálne rozhodovanie sa každý deň má pre tých, ktorí prežijú jedno společné: všetko je to umenie možného! Ak sa budem snažiť  z 20m hlbokej studne s priemerom 80cm vytiahnuť spadnuté mačiatko, tak ak nemám lano a nikoho, kto ma bude istiť, koledujem si o hranatú mramorovú medailu a jediný, komu tým poslúžim budú vďační čitatelia Darwinovej ceny(udeľuje sa ľuďom, ktorí prispeli do ľudského genofondu tým, že sa z neho svojím mimoriadne hlúpym konanímm sami vylúčili, najčastejšie in memoriam). Ak mám na výber zlikvidovať celú teroristickú bandu, ktorá je globálkou hrozbou a zabijem pritom ich 10,000 vazňov, živých štítov alebo alebo proste ľudí v zlom čase na zlom mieste a druhou možnosťou je o mesiac riešiť rovnaký problém na dvojnásobku územia a na tých civiloch pribudne jedna cifra, čo si vyberiem? Hlavne to treba urobiť rýchlo a neísť tam po zemi. Naše nedotiahnuté nedomyslené vojenské dobrodružzstvá majú na vzniku celej situácie kľúčový podiel, nehovoriac o tom, že náklady mna trvalé udržiavanie vojenských posádok by dnes, v kríze chaotickej a preto krehkej západnej ekonomiky viedli do slepej uličky.

 

2. Otvorme brány, kým nám nepadnú múry!

Tí tzv. ekonomickí migranti tu vždy vždy boli, často sme medzi nimi aj my. Naše drancovanie prírodných i ľudských zdrojov za kolonializmu i dnešného neokolonializmu má jasný podiel na maléri, ktorý sme povinní si vyjesť doposlednej lyžičky. My sa tu tváríme, že sa nás to netýka, ale nemožeme byť ďalej od pravdy! Sme na jednej planéte a let do Bagdádu nie je o moc dlhší než do Lisabonu. Hodina sem, hodina tam. Myslíte si, mže to zastavíte žiletkovými plotmi? Chcete zostreľovať lietadlá, keď v nich budú v nákladových priestoroch utečenci, ktorí doma nemajú čo jesť? Potápať ich lode? Strieľať pašerákov, keď najvačší kšeft pri pašovaní je například na Slovensku pašovanie cigaret z Ukrajiny a dobrú polovicu majú na svedomí naši vlastní ľudia? Do aleluja migrantov držať mv getách a internačných táboroch, kým ich rodiny, ktoré predali domy, minuli posledné úspory aby najživotaschopnejšieho poslali na cestu, kým sa títo ľudia nezradikalizujú? Vážení, v tomto hráme v jasnom oslabení! Teraz uteká stredná trieda, kde sa jako tak vedia vyzbierať na túto cestu. Tí ľudia majú vzdelanie a vedia jazyky, a ak zrealizujeme bod prvý, v dalším vysvetlím, prčo je pre nás nie žiadúce, ale vyslovene životne nevyhnutné týchto ľudí prijať a to urgentne. Ani keby ste celú Európu obehnali múrmi a žiletkovými ploti a pobrežné vody zamínovali, zvýšite len počet obetí. Tí ľudia svoje životy už riskujú teraz! Navyše ak sa tých ľudí nahromadí priveľa, naše obranné valy padnú tak či tak…

 

3. Prípravy na repatriáciu

V Nemecku, Francúzsku, Rakúsku i tu v Prahe som sa naučil jednu zásadnú vec, resp. sa mi potvrdila vec, na ktorú som upozorňoval už v Bratislave – každá krajina je taká silná, aká silná je jej stredná tieda. Tí, ktorí utekajú teraz sú práve touto strednou triedou. Vyššia zdrhla už dávno, alebo je precízne zabarikádovaná so súkromnými gardami tam kde je. Títo ľudia pre nás neznamenajú riziko, ale prínos a to hneď na trikrát.

Po prvé, sú to kvalifikovaní ľudia a majú nám čo ponuknuť. Ekonomicky na nich rozhodne tratní nebudeme, pokiaľ sa naša veľkorysosť nesústredí na budovanie žiletkových plotov.

Po druhé: ak sa nám podarí leteckými údermi za asistencie domácich pozemních síl poslať ISIL tam skadiaľ mentálne prišiel(tá hluboká diera pod smetiskom dejín), značná časť z nich sa bude mocť a hlavne chcieť vrátiť domov. Ohromným tempom to urýchli proces obnovy krajín v troskách. Výchova plnohodnotnej strednej vrstvy nie je záležitost jednej generácie a stredná vrstva/trieda ani bohatstvo totiž nie sú stavom konta, ale „State of mind“, teda stav mysle. Kým by sa tam znovu mala tvoriť stredná trieda z ľudí, ktorí mali v detstve miesto učebníc kalašnikovy, to sa načakáme a naplatíme „ochrany“, kým im budeme mocť ako susedom ako tak verit, že z večera do rána sa tam k moci nedostane nejaký kretén, čo nám bude hroziť s palcom na červenom tlačítku. Ak v tom nezlyháme, bude mať aj kto vychovávať a bude aj koho vychovávať.

Výhoda tretia a asi najpodstatnejšia: Spoznáme sa. Už Einstein vravel, že je ťažké žiť v dobe, keď je ľahšie rozbiť atóm ako ľudské predsudky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?