Sme za hranicami, ale sme občanmi Slovenskej republiky

Autor: Ondrej Putra | 4.1.2016 o 7:51 | (upravené 4.1.2016 o 11:50) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  2167x

Opakovať, že v „týchto voľbách ide o všetko“ je už klišé, takže sa obmezím na to, že „ide o to, akým smerom sa bude Slovensko uberať najbližšie roky a ako sme sa o to pričinili my“.

Mnohí sme to už zo Slovenskom vzdali. Áno, priznávam sa, aj ja sám som po presťahovaní sa do Prahy zvolal „Som doma!“ a povedal som si, že sa na Slovensko už nikdy nevrátim a je mi jedno čo sa tam bude diať. Ale človek sa vyvíja. „Kto v sprostosti zotrváva, menuje sa hlúpy“ znie jedno slovenské príslovie. Neviem prečo má toľko ľudí okolo mňa problém priznať si omyl, chybu, či porážku. Pre mňa tieto slová nemajú pejoratívny význam. Sú poučením a hlavne príležitosťou ísť ďalej vyzbrojení tým najdôležitejším: skúsenosťami. Prečo je letecká preprava najbezpečnejšia? Lebo každá nehoda sa vyšetruje do najmenších detailov a globálne sa prijímajú opatrenia aby sa neopakovala. Skúsme takto pristupovať sami k sebe i jeden k činom toho druhého. Ak niečo nefunguje, zamyslime sa, čo sme urobili zle, ale hlavne čo môžeme urobiť aby to fungovalo.

 

Slovensko nefunguje. To je holý fakt. Thomas Moore vo svojom diele Utopia popisuje ideálnu krajinu a okrem iného spomína aj najvyšší trest, aký by sa v takej krajine udeľoval: vyhnanstvo. Slovákov v zahraničí je viac než doma. Môže za to nejaká prírodná katastrofa, ktorá napríklad vyhnala Írov do USA, lebo doma bol hladomor? Nie. Môže za to vojna, ktorá kedysi poslala Židov po zborení chrámu do diaspóry? Nie. Môžeme si za to proste sami. Spravili sme si zo Slovenskej republiky miesto, kde sa ľuďom nechce žiť. Kto mlčí, ten svedčí. „Tí politici1“, „Tí oligarchovia“, „Tie súdy“ a podobné „Ten, tá, to, tí, tie“ by takúto neplechu nemohli napáchať, keby sme im to nedovolili. My, čo sme odišli sme im uvoľnili cestu. Lebo kto odchádza? Stredná trieda a študenti vysokých škôl, ergo potenciálna budúca stredná trieda. Podstatná časť vyštudovaných sa nevracia a tí, čo vyštudujú na Slovensku často letia za hranice tiež. Takže čo sa deje vieme. Otázku „prečo?“ oddelím do ďalšieho článku. Na otázku „čo s tým“ i motiváciu „prečo ma to má zaujímať?“ však zodpoviem hneď.

 

Mňa to zaujíma preto, že nemienim zapierať svoj pôvod. Keď sa ma v cudzine spýtajú, odkiaľ som, chcem byť na to hrdý. Keď sa ma spýtajú, že čo robím tam a tam, keď na Slovensku je tak dobre(precestoval som toho celkom dosť), chcel by som odpovedať, že rád spoznávam iné krajiny, kultúry, priateľov a import skúseností do vlasti je najlepší netto príjem, a že ľudia na Slovensku sa radi učia veciam, ktoré sú užitočné. Odpoveď „Nedá sa tam žiť, lebo je to tam prežraté korupciou a ľudia už rezignovali na akúkoľvek zmenu“ chcem hodiť za hlavu.

 

Chceli by ste mať za suseda povedzme skládku? Asi nie, však? Ak aj zostaneme v zahraničí, Slovensko je naším susedom. Z Českej republiky priamo, ale ostatní si nemyslite, že v susedstve nie ste! Pri dnešnej globalizácii a informatizácii sme si susedmi všetci. Efekt motýlích krídel nepopriete a nikdy neviete, či sa vám v pracovnom i osobnom živote nebude hodiť niekto z opačného konca planéty. Chcete aby to bol zdeprimovaný fatalista, ktorý si nevie predstaviť, že existujú na tejto planéte miesta, kde sa nezamykajú autá, že slovo „podnikateľ“ nie je nadávka, že povedať svoj názor je takmer povinnosť a nie hazardovanie so svojou budúcnosťou, lebo „musíme byť rozumní“? Asi nie, lebo ten by sa vám nehodil. Sebavedomý človek, ktorý pozná svoju cenu áno. Taký totiž príde načas, povie čo vie a môže urobiť a dohodnete sa na cene za vykonanú prácu. Keď nastane problém, tak vás bude informovať a nie 2/3 svojej energie venovať tomu, aby ho ututlal, čím z možnosti poučenia a zdokonalenia seba, vás i vykonávaného pracovného procesu urobí spravidla násobný problém. Chceme takýchto ľudí? Ak áno, zasejme, inak sa žatva nekoná. A ak si sadnete aj ľudsky, môže z toho byť aj viac.

 

Máme na Slovensku rodiny, priateľov, známych? Myslím, že drvivá väčšina áno.  Chceme byť len machrami, ktorí (keď sa raz za čas ukážu v SR) môžu zaplatiť rundu celej krčme, hoci vieme, že ako sa za nami zavrú dvere, všetci nás tam budú ohovárať, že jak je nám dobre a na Slovensko kašleme? Alebo chceme v našich Prahách, New Yorkoch, Londýnoch, Parížoch, či Dublinoch prísť občas domov, otvoriť si mail a nájsť si správu „Čau Jožko Mrkvička! Môžeme sa u teba budúci týždeň staviť? Len nám napíš, ako si na tom s časom a hlavne čo ti máme doniesť okrem bryndze a oštiepkov, tie sú jasné! Výber reštaurácie s miestnymi špecialitami kam Ťa pozveme je na Tebe, len urob rezerváciu!“

 

Tak teda poďme priložiť ruku k dielu. Na žiadosť o voľbu zo zahraničia poštou máme už len desať dní (15.1.2016). Koho voliť v tomto článku zámerne nespomínam. Urobte len jednoduchý krok: zažiadajte si o právo využiť možnosť podľa tohto návodu...

 

Ak na Slovensku nemáte trvalý pobyt:

odošlite najneskôr 15. januára

na e-mailovú adresu: volby@minv.sk  

žiadosť o voľbu poštou

Žiadosť o voľbu poštou musí obsahovať tieto údaje o voličovi:

a)  meno a priezvisko,

b)  rodné číslo, a ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia,

c)  adresu miesta pobytu v cudzine.

Volič k žiadosti o voľbu poštou pripája:

a)  čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky (zákon nedefinuje povinnosť overenie notárom),

b)  fotokópiu časti cestovného dokladu Slovenskej republiky s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky.

Ak  máte na Slovensku trvalý pobyt, môžete do 15.1.2016 požiadať e-mailom obec trvalého pobytu o voľbu poštou. Žiadosť musí obsahovať tieto údaje o voličovi:

a)  meno a priezvisko,

b)  rodné číslo,

c)  adresu trvalého pobytu,

d)  adresu miesta pobytu v cudzine

https://volby.digital/

Využite Vaše právo voliť, aby sa raz aj na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?