Voľby zo zahraničia sa nekončia ani spočítaním hlasov

Autor: Ondrej Putra | 8.1.2016 o 21:00 | (upravené 8.1.2016 o 21:53) Karma článku: 3,11 | Prečítané:  607x

Nekončia sa pre nás 15.1. ako posledným termínom na žiadosti o voľbu poštou zo zahraničia, nekončia vhodením obálky do schránky, spočítaním hlasov. Práve preto má zmysel sa ich zúčastniť, aby sme si zlepšili život.

Vo štvrtok 14.1. o 19:00 sa bude vo FanFan Clube na Dittrichovej ulici 5 v Prahe konať beseda so zahraničnými voličmi. Štyri témy, na ktorých sme sa dohodli s našimi hosťami, Jakubom Nedobom, predsedom Mladých Liberálov a Ondrejom Dostálom, predsedom OKS sa pokúsim trochu priblížiť. Články k jednotlivým témam vám prinesiem v najbližších dňoch.

Vo štvrtok 14.1. o 19 00 si to povieme z očí do očíVo štvrtok 14.1. o 19 00 si to povieme z očí do očí (Jakub Nedoba)

Volebné právo je dosť špecifické, pritom spolu s ústavným vytvára právny rámec pre fungovanie štátu ako takého. Náš volebný systém je pre naše geopolitické zaradenie štandardný. V značnej časti názorov som síce mimo hlavný prúd, tu som však konzervatívny. Ako to už u nás býva, v zákonoch nie je veľa sporných bodov, skôr by mohli naboptnať o pár zlepšovákov, aj to najma k tomu, kde máme deficity, teda k jeho vykonateľnosti a aktuálnosti. Nebudem riešiť volebný systém ako celok, obmedzím sa na to, čo sa týka našich "cezpoľných" voličov, teda voľbu mimo trvalého bydliska, často zo zahraničia, ktorá je zbytočne komplikovaná, zdĺhavá a teda demotivujúca,, prípadne bez výletu do rodnej obce(pardon, miesta trvalého pobytu, nech je to kdekoľvek) rovno nemožná, ako sa to stalo pri druhom kole voľby hlavy štátu.

Stačí pritom málo. Zvoliť si zákonodarcov, ktorí sa nebudú o volebný systém starať len počas kampane, teda na kameru a do mikrofónu, ale najlepšie v prvej voľnejšej  chvíli po nich predložia konštruktívne novely bez podozrenia z vypočítavosti. Na jeho implementáciu budú mať čas úrady i kandidáti. O tom, ČI(samozrejme nie KOHO) daná osoba odvolila nie je problém mať evidenciu. dokonca je to nevyhnutná poistka proti viacnásobnému hlasovaniu. Jednotný integrovaný online systém na evidenciu, kto už zahlasoval zabráni prieťahom. Technicky sa na "dôveryhodnom" systéme archivovaných (teda prepočítateľných) papierových lístkov nateraz nemusí nič meniť. Keď dosiahneme informatizáciu na úrovni, že nebudeme musieť udržiavať paralelne oba systémy po dobu 20 rokov, ale povedzme 2 volebné cykly, som všetkými desiatimi za. Týmto jednoduchým krokom, teda že v momente zaevidovania občianskeho preukazu a vydania volebných lístkov budú všetky volebné komisie vedieť, že daný občan "má po kredite" a voliť už nemôže.

Voľby by sa rozhodne mali rozšíriť o možnosť hlasovať na našich zastupiteľských úradoch v zahraničí a umožniť voľbu poštou na zastupiteľský úrad v krajine kde sa nachádzate. Výrazne tým skrátite čas na doručenie obálok s hlasovacími lístkami do rúk komisie. Kedy sa spočítané lístky a zápisnice diplomatickou poštou dotrepú do centrály je tým pádom takmer úplne jedno. Akurát sa celoštátna komisia vyspí po kontrolovaní domácich lístkov. Oskenované zápisnice im ambasády môžu pokojne poslať do mailu. Veď pri volebnej noci sa oslavujú(alebo sa nad nimi plače) le predbežné výsledky.

Či nemožnosť voliť hlavu štátu v druhom kole dokáže poraziť toto skrátenie lehoty, predĺženie intermezza medzi kolami alebo sa predsa rozhodneme pre urýchlenie informatizácie volebného procesu? O tom budú vo štvrtok 14.1. o 19:00 vo FanFan Clube na Dittrichovej ulici 5 v Prahe besedovať so zahraničnými voličmi Jakub Nedoba za Mladých Liberálov a Ondrej Dostál za Občiansku Konzervatívnu Stranu. Všetci ste srdečne vítaní!

https://www.facebook.com/events/539038512930567/

https://volby.digital/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pokuta za prednosť pri očkovaní je vysoká, tvrdia nemocnice

Je ťažké overiť, či pri registrácii na očkovanie niekto neklame.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?


Už ste čítali?