Sloboda a solidarita

Autor: Ondrej Putra | 13.8.2016 o 16:32 | (upravené 13.8.2016 o 16:57) Karma článku: 4,51 | Prečítané:  1553x

Keď strana s týmto názvom vznikala, netušil som budúcu aktualitu týchto slov. Signálov by bolo i v tej dobe dosť, ale až teraz sa mi vykryštalizovali. To, čo napíšem pritom nebude na 100% korešpondovať s oficiálnou líniou strany.

Automatizácia

Slovo, ktoré sprevádza rozvoj ľudstva celým jeho vývinom. Automatizáciou je totiž aj naučiť sa tabuľku malej násobilky. Čím viac ľudí ju pozná, tým menej práce pre účtovníkov píšucich na papyrus alebo "klinujúcich" do hliny. Viac ľudí vie čítať a písať? No tak pisári uprostred trhoviska majú tiež smolu...Čo som to napísal? Majú príležitosť! Veď doteraz sa zo spoločnosti adaptovali najlepšie, tak sa určite adaptujú aj o level vyššie!

Dnes sa automatizuje aj nákup v obchode(nehovorím o internetovom), kde si sami nákup prejdete čítačkou, priložíte kartu a žiadne "dobrý deň" sa nekoná. Pred 10 rokmi sci-fi, dnes realita. Chcete ísť na drink? Hrozný pohľad! Sedia tam dvaja ľudia a obaja si každú chvíľu kontrolujú chytré mobily.

K veci: Reálne do 30 rokov príde 50% zamestnancov o prácu píšu odborníci. Môj odhad je triezvejší: 10 rokov a 70%. Odkiaľ to mám? Vycucané z prsta, tak ako odborníci.

Áno, fajnšmekri stále budú chcieť pokecať s barmanom ako sa má, čo nové doma a koľko kíl uhoriek vypestovali rodičia, ale je to zlomok populácie. Zlomok okolo jednej až dvoch desatín. To nie je vyvyšovanie sa, katastrofizovanie ani panika, ale matematická istota podmienená našou genetickou výbavou. Potomok nie je síce kópiou svojich rodičov, ale nesie ich odtlačok ako genetický, tak výchovný. Kto sa množil a mohol najviac odovzdávať gény a výchovu potomkom za soc-prcu? Pracujúca inteligencia s dostatočným stupňom oportunizmu. Áno, u mnohých potomkov to vyvolalo vzburu voči rodičom(´68 v Paríži "Never nikomu nad 30 rokov!"), ale tú na kolenách(česť výnimkám). Kto sa množí a vychováva najviac dnes? Jedno etnikum nespomeniem, aby som nebol za rasistu, ale aj iní ľudia, ktorí sa naučili, že nič nemať je výhodnejšie ako mať a zvyšok sú ľudia, ktorí možno dajú dokopy dobré XX+XY(chromozómy), ale dieťa bude vyrastať v tom, že môžeme skákať len do výšky nášho 400€ platu.

Nie sú to ich chyby. Títo jednoduchí ľudia veria, že je za tým nejaká zotročujúca konšpiračka. Nie je! Je za tým prirodzený vývoj automatizácie. Čo môžu títo ľudia robiť? Keby som bol vládny činiteľ, napíšem nadrzo "ako s nimi naložíme?"

Slobodne

Každý má mať slobodu vziať si úver. Dnes by som však jeho schálenie neviazal na jeho hmotné statky, ale na intelekt. Dnes vieme intelekt merať na úrovni IQ, EQ, "hospodárskej minulosti"... nemal by to byť žiadny problém. Mal by však byť poskytnutý každému, kto príde s potenciálne dobrým biznis plánom. Ak sa banka "kopne", nemala by exekuovať rodinu, ale len to, na čo požičala.

Každý má mať slobodu zbankrotovať! Najviac 2x, aby sa z toho nestala bežná čerpačka(peňazovod) a hranicu zadlženia by som určil vyššie spomenutými kritériami. Urobiť funkčný zoznam dlžníkov nie je technický problém. Jediným problémom je, že ľudia budú musieť pochopiť, že ak v tom zozname bude "dlžím krčmárovi Ferovi 30€, kamarátovi Jurovi 400€, susedovi Peťovi 100€", tak to nie je diskvalifikácia pre spoluprácu so mnou. Ukážte mi firmu, ktorá nemá prevádzkový dlh! Ak tento zoznam automaticky indikuje, že dotyčný sa dostal na vrchol svojho možného zadlženia, je na každom osobne, či mu ešte požičia. Ak tak urobí po zasvietení kontrolky na zozname, koná tak slobodne.

Solidárne

Pripadá vám tzv. "základný príjem" ako utópia či "komančizmus"? Niekde je to realita. Vo svete, kde si prácu nájdu len vrcholní umelci, vynálezcovia, hostitelia fajnšmekrov a manažéri toho, čo nezvládnu naše nastupujúce pentabitové processory(skrátený zoznam) to bude nevyhnutnosť. Na záhradke za domom si toho na obživu dosť nevypestujú...no a väčšina vlastníctvom takej záhradky(lebo bývajú v králikárňach stavaných pre robošov danej doby) ani nie je postihnutá.

Slovensko

Peniaze nie sú hodnota, len ju vyjadrujú. Pripravme plán zavedenia základného príjmu. Inteligentní a činorodí ľudia sa do činnosti dajú aj keby ste ich zamkli v najlepšom wellnesse na svete. Ak im na krk nebude dýchať exekútor budú schopní dokonca vychovať generáciu, ktorá sa popri svojej umeleckej a vedeckej tvorbe pustí do vzdelávania svojich potomkov: "Tieto peniaze, čo ti sem chodia každý mesiac sú na to, aby si ich slobodne a solidárne dal tým, ktorí nemajú toľko čo ty...

"Musíme pracovat! Musíme ještě víc pracovat! Ale to není proto, abychom pracovali sto let nebo tisíc let. Musíme si napracovat abychom pak měli čas na vzdělání a na kulturu!"

Jan Werich

Pri dnešných možnostiach môžeme mať "napracováno" coby dup...využijeme to, alebo bude uprostred námestia pisár?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?