reklama

Poučenie zo Zuzany Hlávkovej

“Kauza Zuzany Hlávkovej” bola prekrytá ďalšími kauzami, ale medzi všetkými si zaslúži zvláštnu pozornosť. Najmä preto, že okrem kauzy samotnej poukázala na ďalší problém: odchod mladých ľudí do zahraničia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

“Kauza Zuzany Hlávkovej” akoby vyšumela alebo skôr bola prekrytá ďalšími kauzami, ale medzi všetkými si zaslúži zvláštnu pozornosť. Najmä preto, že okrem kauzy samotnej poukázala na ďalší problém: odchod mladých ľudí do zahraničia a komplikovanosť ich prípadného návratu.

Nebudem sa venovať kauze samotnej, tá je známa. Problém je, že doslova desaťtisíce najmä mladých ľudí z rôznych dôvodov opúšťajú Slovensko, ale stále ich k domovine niečo viaže. Bohužiaľ, len malá časť z nich sa rozhodne pre návrat a veľmi mala časť z týchto navrátilcov sa rozhodne pomôcť svojim zahraničným vzdelaním a skúsenosťami priamo verejnej správe. Zuzana Hlávková tak urobila a ako to dopadlo? Bolo jej ministrom(!) 'poradené' akceptovať “domáce nastavenia”, keď upozornila, že má podozrenie na problém. Voľne preložené,: “Drž hubu a krok!” Na nikoho neukázala prstom, nikoho neobvinila, len chcela vysvetlenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslíte si, že kvalifikovaní, jazykovo vybavení, svetaznalí ľudia sa vám budú vracať, keď dostanú verejne takto “na frak”? Keď si v zahraničných periodikách prečítajú o “Dirty antislovak prostitutes”? Keď sú v parlamente popierači holokaustu? Keď minister vnútra druhej najskorumpovanejšej krajiny povie, že korupcia neexistuje? Mohol by som pokračovať...

No a kto to vlastne odchádza? Ľudia, ktorí idú za univerzitným štúdiom, vylepšiť si ho, alebo sa po ňom zamestnať. Áno, odchádzajú aj nižšie kvalifikácie, ale so znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka (ak nerátam Českú republiku), ale najmä ľudia, ktorí sa neboja zodvihnúť kotvy, zmeniť prostredie, postarať sa sami o seba a nečakajú, že sa o nich niekto postará.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pramálo by ste medzi nimi našli vedomých zneužívateľov sociálnych systémov. Aj k tomu by totiž potrebovali akú-takú rozumovú a jazykovú výbavu a západné systémy sa voči týmto “príživníkom” stávajú stále imúnnejšie.

Veru, takýchto ľudí si nekúpite vlakmi “zadarmo”, vianočnou almužnou ani štatistikami, z ktorých sa beztak nenajete ani doma. Takýto človek je volebne neskorumpovateľný. Preto je smutné, že minulých volieb sa zúčastnilo len asi 30,000 občanov žijúcich za hranicami Slovenskej republiky. Som si istý, že údaj, že ich je okolo 300,000 je silno podhodnotený. Neviem ako tento údaj vlastne vznikol, každopádne ja mam trvalý pobyt stále v SR, pritom žijem a pracujem v Británii. Čo pre mňa bude znamenať zúčastniť sa ďalších volieb? Najneskôr 45 dni pred ich konaním požiadať o zaslanie hlasovacích lístkov a môj hlas musí doraziť najneskôr v deň volieb. Kde sú zádrhely? No jednak je to pri vzdialenejších/exotickejších krajinách časovo dosť natesno, po druhé je to drahé(pamätám si na našu občianku z Kene, ktorá to prepočítala na asi 40 dolárov), po tretie, notoricky sa nejaké tie hlasy strácajú. V prípade dvojkolových(prezidentských) volieb môžete na druhé kolo z časového dôvodu rovno zabudnúť. Aké je teda riešenie?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedným z riešení sú voľby cez internet. Otázka technického zabezpečenia pred manipuláciou je otázka technická, ale som si istý, že keď môže drvivá väčšina bankového systému i našej komunikácie prebiehať online, môžu aj voľby. Navyše nebudeme prvou krajinou ani na svete, ani v Európe. Ak sa niekto obáva zneužitia tohto systému v slovenských osadách, kde by sa do stredu obce posadil jeden človek s počítačom a volal by si hlasujúcich alebo by takto s notebookom chodil od domu k domu, môžeme to ponechať zatiaľ len pre voľby zo zahraničia. Tam si takéhoto “aktivistu” v praxi neviem predstaviť.

Druhou alternatívou sú voľby na našich zastupiteľských úradoch(ambasády a konzuláty). Väčšina občanov žije v mestách kde sa nachádzajú, prípadne môžu využiť podstatne lacnejšiu a menej časovo náročnú vnútroštátnu poštu. Ambasáda pošle do centrály elektronickú zápisnicu a zvyšok “bagáže” poputuje diplomatickou poštou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak s mojimi názormi súhlasíte, môžete našu iniciatívu podporiť v petícii s jednoduchou požiadavkou:

Svojím podpisom žiadam NR SR o prijatie legislatívy, ktorá umožní občanom SR žijúcim v zahraničí voliť prostredníctvom internetu a osobne alebo korešpondenčne na zastupiteľských úradoch SR zo zahraničia vo všetkých voľbách a v referende.


http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=894651

Nezabudnite odkliknúť potvrdzovací mail vo Vašej e-mailovej schránke. K Vašej podpore dobrého nápadu postačia 2 minúty a pomôžete zvýšiť účasť vo voľbách o ľudí, ktorí dnes majú toto ústavne právo oklieštené.

A nech sa nám teda Zuzany Hlávkové vracajú a do sveta sa chodí na skusy a nie na útek!!!

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  66x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu