reklama

Boja sa zahraničných voličov?

Pri vznesení požiadavky na voľby zo zahraničia cez internet alebo na ambasádach sa v minulosti minister vnútra Kaliňák ohradil, že by to bolo nákladné, a ani v Estónsku, ktoré voľby cez internet zaviedlo, nebola závratná účasť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Áno, má pravdu, demokracia niečo stojí. Prečo sa rovno nevrátime k feudalizmu a voľby nezrušíme? Tie milióny na voľby by sa dali vynaložiť aj efektívnejšie. Napríklad na úľavy na nájomnom pre vysokých štátnych predstaviteľov, aby nimi neboli len tí, ktorým sa podarilo vychytať znížené nájomné v Bonaparte. Ostatní dosadenci v štátnej správe sú v tomto smere nehumánne diskriminovaní!

Zo Slovenska od vstupu do EU odišlo vyše 300,000 ľudí. Oficiálne. Ale neviem, ako to presne počítajú, lebo vonku môže byt podľa mňa viac ako dvojnásobok. Žijem v Birminghame, predtým v Norimbergu a Prahe a nikomu zo Slovenska som nič nehlásil. Počítanie podľa poctu poistencov Sociálnej poisťovne tiež nie je presný udaj, ale aj tam vyskakujú podstatne vyššie čísla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Títo exulanti majú právo voliť poštou v parlamentných voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu poštou. Čo s odretými ušami viem pochopiť je fakt, že nemôžu poštou voliť v komunálnych voľbách a voľbách do VUC, ALE mali by ho mat, pokiaľ tam stále majú trvaly pobyt, keďže je tu záujem, aby sa vracali do krajiny podľa svojich predstav a kde žijú ich rodiny. Čo neviem pochopiť je fakt, že nemajú právo voliť vo voľbách prezidentských, keďže prezident je našim najvyšším predstaviteľom najmä smerom navonok. Zahraniční Slováci mi isto dajú zapravdu, že kupovať si letenku domov na deň druhého kola volieb prezidenta je somarina. Ak by to aj spojili s návštevou rodiny, nie vždy im to musí vyjsť z pracovných/súkromných dôvodov, pritom Ústava SR im právo na volbu zaručuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najdôležitejšie sú v SR samozrejme voľby parlamentne. Tie by mali byt na pohľad ľahké skrz poštu, ale nie sú. Priznám sa, že to nemám podložené, ale keď som po prvý krát agitoval, aby čo najviac Slovákov v zahraničí volilo, bol som viacerými upozornený, že sa mnoho hlasovacích lístkov stratilo. Rozdiel medzi odoslanými hlasovacími lístkami a prijatými hlasmi bol však okolo 8%. To už JE dosť.

Poštové služby nie sú žiadna malina. Ak si aj objednáte hlasovacie lístky online, vyjde vás to z Anglicka £6,-, ale v USA začínate na $15,-, ale naša krajanka z Kene zaplatila za právo voliť podľa vlastných slov asi $42,-. Myslím, že v dnešnom globalizovanom a internetom spojenom svete všetci uznáte, že voľba elektronicky by ušetrila voličom aj statnej správe. Kto sa obava bezpečnosti, prečo využíva bankové služby, kde nejde len o jeden hlas, ale aj o jeho(možno cely) majetok?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto to vlastne prchá?

“Za kopčeky” nám odchádza kvantum ľudí, ale aké je ich zloženie? Samozrejme, študenti vysokých škôl(samozrejme aj stredných, ale ti zväčša ešte nemajú volebne právo) a mnohí z nich sa nevracajú. Pripadne sa vrátia, zdvihne sa im žalúdok a znova odídu, lebo s ich inovatívnym myslením narazia na hradbu “toto tu nikdy nebude!” u miestnych a na “musíte rešpektovať naše nastavenia” od ministrov.

Druhu skupinu tvoria “bežní ľudia”

Vedia anglicky/nemecky aspoň na základnej úrovni. Ja mam síce angličtinu slušnú, ale sám som bol prekvapený, ako sa dôkazu pohodovo dorozumieť ľudia, ktorí ju majú omnoho horšiu. Ak vedia rukami-nohami vysvetliť, že “tu strechu opravíme k vašej spokojnosti za dobrý peniaz” a urobia to, tak o kšeft nemajú núdzu. Tito ľudia SR fakticky chýbajú. Sú to totiž nie robotnici/remeselníci, ktorí robia čo im majster nakáže, ale sami mali odvahu zdvihnúť sa, precestovať stovky, ci tisíce kilometrov aby sa mali lepšie, a aby len neboli robotmi s potrebou spánku, jedla a čo na pitie nepoužívajú benzín/elektrinu. Ta schopnosť zmeniť svoj život je to, čo odlišuje robota od výkonného zamestnanca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretou skupinou sú Rómovia

Myslite si, že Rómovia utekajú za vyššími sociálnymi dávkami? V Británii si neotvoríte v banke ani účet bez zamestnania! Je to trochu bordel, keďže zamestnávateľ chce vaše číslo účtu a banka zmluvu so zamestnávateľom, ale keď to zvládol taký tĺk ako ja, ide to. No a znovu: kto z nich sem ide? Nie ti, ktorým stačí sociálna dávka, ale ti, ktorí chcú pracovať. Mať prácu znamená byť užitočným a byť na to hrdý. Sú tu(v Británii) tisíce českých aj slovenských Rómov. Tí prví si museli svoje miesto na pracovnom trhu i medzi susedmi zaslúžiť a rázne upozorňujú novopríchodzích, že “Tu si občan(resp. rezident) a musíš sa podľa toho správať! Urobíš nám hanbu a my sami ťa poženieme!” Tito ľudia nám na Slovensku chýbajú tiež, lebo nechcú žiť v spoločnosti, kde sa berú zamestnanci podľa farby pleti.

Jeden príklad za všetky. Známy bol za soc-prcu kuchárom v Carltone. Keď prebiehala rekonštrukcia/privatizácia, väčšinu personálu poslali preč. Po nej už preň miesto nebolo. Reagoval na X inzerátov a so zaslaným CV mu po telefóne povedali, nech príde, že pohovor je s takým životopisom len formalita. Uvideli Róma a…”Prepáčte, to miesto už je obsadene” a zobrali tam študákov, ktorí nerozoznali cesnak od cibule…

Tito ľudia chýbajú napokon nielen celému Slovensku, ale aj samotnej komunite, keďže “Lepší dobrý príklad ako Písma výklad” sa nemá kde uplatniť. Garantujem vám, že tí ľudia nebudú voliť podľa kľúča “Dyk More, to je náš!”, ale podľa toho, kto ich bude brať tak, ako ich berú v zahraničí: podľa schopností tu totiž berú mňa, Poliaka, Róma, Pakistanca…

Skupín by som mohol vymenovať veľa: gayovia a lesby, veriaci, ktorí odmietajú inštitucionálnu cirkev…

Takže k nadpisu:

Komu títo ľudia vadia, resp. vadí im, aby hlasovali vo voľbách? Áno, ľudia, ktorí sa boja sebavedomia, lebo to svoje majú prekliato nízko. Predstava, že budú voliť masovo ľudia, ktorí nemajú strach zmeniť krajinu, spôsob života a majú na sociálnej sieti paralelne otvorene chaty s 5-timi ľuďmi z 5-tich krajín je pre nich hrozbou, že im šedivejú chlpy aj inde ako na brade.

Benjamin Disraeli, prvý demokraticky zvolený premiér Veľkej Británie povedal “Nepotrebujem, aby ma volila inteligencia, ale aby ma volila väčšina!”. Bolo to v časoch, keď malo volebné právo okolo 10% populácie. Zvýšme naše volebne kvórum o ľudí s názorom, nie o závislých na omrvinkách odpadnutých z úradníckeho stola.

PROSIM, PODPÍŠTE A ZDIEĽAJTE

Petícia za voľby cez internet a zo zahraničia:

Svojím podpisom žiadam NR SR o prijatie legislatívy, ktorá umožní občanom SR žijúcim v zahraničí voliť prostredníctvom internetu a osobne alebo korešpondenčne na zastupiteľských úradoch SR zo zahraničia vo všetkých voľbách a v referende.

PETICIA:
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=894651

Ondrej Putra

Ondrej Putra

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  66x

Presvedčený pravicový liberál s úctou k životnému prostrediu. Som predseda OZ Hnutie Ganymedes. Podporovatel Progresivneho Slovenska za West Midlands(Birmingham) v United Kingdom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu