Na mincí je cisár

Autor: Ondrej Putra | 5.12.2017 o 11:55 | Karma článku: 3,20 | Prečítané:  1017x

Keď sa cirkevní hodnostári vyjadrujú ku spoločenským otázkam, je to v poriadku. Keď sa neveriaci vyjadrí k otázkam cirkvi, je z toho “neadekvátne zasahovanie do vnútorných záležitostí cirkevného života a práva!”

Že sa musí tento stav raz z mačkopsa zmeniť na mačku a psa uzná asi každý rozumný človek.

Sám sa priznám, že z pohľadu navštevovateľov kostolov(ak pominiem turistov a architektov) som neznajboh. To však neznamená, že by som bol neveriaci, tobôž nie proti viere a dokonca ani proti cirkvám.

Som človek otvorený a úprimný, preto sa moje slová ťažko čítajú i počúvajú. Tentokrát to bude bolieť veľmi silno, ale bez rezania pacient zomrie, alebo zostane vo vegetatívnom stave na krku nám. I jeho telo jemu samému. Nechce to ani jeden z nás.

Vieme, že hodnotami viery sú láska a pravda(okrem iných samozrejme). Pravdou však je, že cirkvi(a je úplne jedno či katolícka, evanjelická, moslimská, židovská) potrebujú ku svojmu fungovaniu peniaze. Problémom je, že tieto peniaze majú tendenciu svojich spravovateľov zaláskovať. Skrátka človek sa začne túliť k prostriedku viac ako k cieľu.

Ekumrada sa teda nekoná ako v Etiópii, kde musia vyjsť fakt protichodné náboženstva, a bez tejto rady by sa zrejme vykynožili, ale takto fungujú v mieri a dokonca spolupráci. U nás je Ekumrada o formálnom “sprdnutí” katolíkov a evanjelikov vzájomne a po následnom uzmierení sa dohodnú na statuse quo delenia rozpočtu pre cirkvi. Súťaž v pchaní sa niekam vládnucej reprezentácii je doplnkovou voľnočasovou aktivitou.

Ako z tohto cirkusu von do sveta otvorenej spoločnosti?

Pôvodne som mal na mysli, nech si cirkvi financujú veriaci svojimi príspevkami, ale pri biede našich dôchodkov a príjmov je to nepredstaviteľné. Rakúsky model totiž znamená, že k normálne odvedenej dani priplatíte cirkevnú. Nie je vysoká, ale slovenský občan počíta nie každé euro, ale každý cent(ak nerátam tých v krčme).

 

Môj dobrý priateľ Ondrej Prostredník mi poradil, že lepším riešením by bola asignovaná daň, aká je v Taliansku. Kto je v cirkvi, nech jej poukáže časť svojej dane, kto je mimo cirkvi, nech si to poukáže trebárs detskému domovu alebo knižnici.

 

Jeho odhad tiež bol, že na nábeh by cirkvi potrebovali 15-20 rokov, aby sa adaptovali. Ja som názoru, že jedno volebné obdobie im bude musieť stačiť. Hlad je výborný kuchár a keď hladný ste, hladný nezostanete, lebo urobíte z vody kokakolu, z buriny šalát(z púpavových listov je výborný a zdravý, môžem sám odporúčať a to som nebol bezdomovec!) a na lavice v kostole budete potrebovať rezbára, nie utierača prachu.

Záverom: Diskusia o financovaní cirkvi sa MUSÍ otvoriť. Aj ctihodní pani Klátik so Zvolenským aj ich nástupcovia musia pochopiť, že užitočná úloha cirkvi sa nemôže obmedziť na udržanie si babičiek v prvej lavici. Cirkvi potrebujeme. Jednak aby sa ľuďom vštepovalo Desatoro, aby sa zachovala tradícia komunity, a aby mali ku komu ísť tí, ktorí si stále pletú psychológa s psychiatrom a oboje pokladajú za hanbu navštíviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?