Vzopli sme sa! Ale politik by nebola nadávka, keby...

Autor: Ondrej Putra | 9.3.2018 o 22:04 | Karma článku: 3,41 | Prečítané:  850x

Keby, keby, keby, boli by sme v nebi. Ale naozaj. Politika je nutné zlo. Správa vecí verejných patrí verejnosti a nemala by sa verejnosť ozvať až nad hrobom dvoch mladých ľudí, ktorí nám toľko mohli ponúknuť.

Vinní nie sú len Vlastná Hlava a jeho verný štít Potkan Kešu.

Na úvod som nesmierne rád, koľko ľudí sa konečne zdvihlo a povedalo korupcii DOSŤ!

Na strane druhej smutný, že po Gorile sa ľudia na to tak-nejak vykašľali. Na kontrolovanie financovania kampani politických strán, na prepojenia na biznis. Že sa nekonali takéto demonštrácie skôr. Keby áno, možno by ešte Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli medzi nami. Je to aj naša vizitka, že sme nezakročili skôr. Možno blogmi, článkami, demonštráciami. Tých dôkazov bolo viac ako dosť. Happeningy ako Veľký Protikorupčný Pochod alebo protesty pred Bonaparte tých “vo veži” netrápia. V kultúrnej krajine by zaujímali stanoviská a v kultúrnej krajine by Kaliňák nie, že by nezostal ministrom, on by sa ním nestal.

Lenže Slovensko nie je ani kultúrna krajina, ani právny štát. Máme kultúru, máme právo, ale oboje je ohnuté do podkovy. Žijem v Birminghame v Anglicku. To, čo sa na Slovensku pokladá za akceptovateľné, je tu nepredstaviteľné.

 

A TERAZ K POJMOM POLITIK/-A

 

Politika(od gréckeho Polis – mesto) je správou vecí verejných. Sú to oblasti, kam súkromník bez popchnutia nezablúdi. Súkromník urobí jasle pre deti svojich zamestnancov, dá im aj zdravotnú starostlivosť, ale len pokiaľ sú uňho zamestnaní a zostáva v plusových číslach.

Postaví si však za svoje diaľnicu, ktorou by vyvážal svoje výrobky? No to asi ťažko. Bude sa starať o invalidov, ovdovelé matky, či otcov, ktorým zostali na krku deti? Možno do miery, ako mu to príjmy firmy dovolia. Teda ak je filantrop(preklad slova filantrop=ten, čo má rád ľudí). Čisto po zisku bažiaci podnikateľ, alebo taký, ktorému žena doma vynadá, že čo sa stará o druhých, keď ostatní podnikatelia majú domy v Karibiku a oni chodia chartrovo do Chorvátska, to neurobí. A v chudobnejších regiónoch bez diaľnice ani nemôže, lebo mu na to nezvýši. A tu nastupuje úloha politiky.

Politik je spoločnosťou zvolený správca verejných statkov, ktoré sa spravodlivo vyberu spomedzi obyvateľstva a rozhoduje sa podľa programu, s ktorým kandidoval a voliči mu dali mandát ho uplatniť. Ako manažér by za to mal dostať náležitú odmenu, porovnateľnú s rovnako náročným zadaním v privátnom sektore.

“Nelžime si tady do kapsy”(pardon za čechizmus), že vám niekto bude spravovať milióny a miliardy za desatinu toho, čo pri rovnakom výkone zarobí manažér inde. Takých altruistov je minimum. A znechutení neustálym ponúkaním svojich služieb, na ktoré “Mafia Dona Roberta” kašle, prchajú kade ľahšie.

Tých ľudí treba zaplatiť a tí profíci si nechajú pozerať cez prsty. Verte mi! Profesionálny manažér, ak má v zmluve “Budeš mať 10,000 EUR mesačne, ale každý rozhovor v tvojom kancli bude mať svedka a záznam”, nebudú s tým mať problém. Zmluva je zmluva a tú ako manažéri plnia.

 

Štát je firma a akcionárom je každý jeden občan. Bez ohľadu na to, či má na konte miliardu, alebo debet. Môj spolubývajúci si obľúbil, keď citujem slovenské príslovie “Doktor a sedliak vedia viac ako doktor sám”. Lenže aby tomu tak bolo, to sa ten “sedliak” musí ozvať a nie šúchať nohami, keď sa panstvo baví.

FICO SKONČIL

Fico je odpísaný. Kaliňák detto. Najskôr som chcel písať o tom, prečo nenechali bežať skartovačky, nepredstierali rokovania, , následne neutiekli na Belize atď.. Fico je dole. Už len zavrieť do blázninca, alebo nech robí Černákovi spoločnosť(mohol by aj jeho učiteľ Mečiar). Na to je čas. My musíme teraz predefinovať náš vzťah k štátu. A námetov som predostrel na krátky článok snáď dosť.

P.S.: Veľmi som sa chcel zúčastniť dnešnej demonštrácie pred Veľvyslanectvom SR v Londýne, ale žijem v Birminghame a mali sme celodenné jednanie v Leeds, takže keď sme o 16:30 dorazili do Birminghamu, nebolo už šance.

 

Ján a Martina, nepadli ste nadarmo!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?