Ako chce Cigániková odrádzať od štúdia medicíny

Autor: Ondrej Putra | 29.7.2018 o 15:31 | Karma článku: 9,82 | Prečítané:  4330x

Po prečítaní článku, kde Janka Cigániková navrhla “virtuálny účet za štúdium”, musel som si pretrieť oči, ci ide o poslankyňu za SaS.

Pretože takéto niečo by som očakával od SNS alebo SMERu a nie od strany, ktora sa donedávna prezentovala ako liberálna.

Iste, po krátkej kanonáde Paľo Kubiš (admin FB skupiny SaS) stopol diskusiu a sľúbili prepracovanie návrhu, keďže uznali, že je to samovražedný nápad a to nielen vo volebnom zmysle slova. Problem je, že džin už je z fľaše von a niekto s ním určite skôr, či neskôr príde znovu. O čo v návrhu vlastne ide?

Vyštudovanie jedného absolventa medicíny má stáť 13,300 EUR. Janka Cigániková uvádza, koľko lekárov nám ročne odchádza do zahraničia. Tie čísla sú vskutku alarmujúce.

Vláda sa to rozhodla riesiť tým, že do systému naleje extra peniaze na prijatie 150 študentov s vedomím, že značná časť z nich aj tak odíde, než im na diplome zaschne atrament. Janka Cigániková prišla s “progresívnym” nápadom, aby mali títo ľudia do 5 rokov v podstate povinnosť zamestnať sa na Slovensku, inak sa im virtualny dlh vo výške hodnoty ich štúdia premení na reálny a dostanú splátkový kalendár. Inak sa im bude tento dlh zmenšovať o zaplatené dane. V prípade odchodu bez splatenia skrz dane nad nimi bude stale visieť damoklov meč zadĺženia.

Ja plne uznávam, že odchod mladých je veľký problém, že študovaná hlava je pre Slovensko netto stratou, povedzme rovno “zmarenou investíciou” ale tento prístup problém len zhorší.

Nejdem teraz riešiť, že problém odchodu absolventov má oveľa hlbšie korene ako samotne platy v porovnaní so zahraničím. Zameriam sa len na to, čo by realizácia virtuálneho účtu spôsobila.

  1. Menší záujem o štúdium. Keďže Cigániková navrhuje tento virtualny účet nielen pre lekárov, tak by si každý viac rozmyslel, ci bude, hoci v daniach splacať tomuto štátu štúdium povedzme 15 rokov. Chirurg na súkromnej plastickej klinike by bol zahojený samozrejme za pár rokov, ale obvoďák? No a ako vieme, tak nie kazdy može byť tým súkromnným plastickým chirurgom. Inými slovami: ešte menej ľudí by išlo študovať menej prestížne, ale toľko potrebné smery.

  2. Musel by sa kompletne zmeniť systém našho nahliadania na systém titulov a ich potrebnosti. U nas si totiž radoví referenti na obecných úradoch píšu pred menom Mgr., Ing. Alebo Ing.arch.. Bakalár by im pritom pohodlne stačil, co sa týka praxe, lenže nie podľa našich kritérií na prijatie do zamestnania, nehovoriac o systéme nasej “spoločenskej vážnosti”, ktora Bc. pred menom berie ako titul pre nedouka.

  3. Kto a ako by tieto financie vymáhal? Mame tu volný pohyb osôb, tovaru a služieb. Na jednu stranu Cigániková správne spomína, že ťažko by sme sa dohodli s Nemcami alebo Nórmi, aby nám toho exulanta “refundovali” z dani, ktoré odvádza u nich, ale ako chce potom vymáhať financie z tohto dlhu? Nehovorím, že je to nemožné, ale bola by to hanba na celú Europu. Náklady a byrokratická záťaž je kapitola sama osebe.

  4. Skúste si predstaviť, že takéto opatrenia by začali zavadzať aj ostatné krajiny. Našou jedinou “výhodou”(pričom je to naša veľká hanba) by bolo, že u nás pracuje radovo menej kvalifikovaných zahraničných pracovníkov ako je našich vonku. O tom, kolkí kde študujú, škoda hovoriť.

Viem, že pani poslankyňa uviedla toto opatrenie len ako jedno z viacerých, ale nielen vyššie spomenuté dôvody ukazujú, aké je scestné. Je to ukážka toho, že cesta do pekla býva dláždená dobrými úmýslami. Toto opatrenie ani neusetrí prostriedky, ani neprimkne skutočne potrebných kvalifikovaných ľudi k rodnej hrude, skôr im ju este viac znechutí a vyvolá právnu neistotu, keďže nevieme, kto s jeho obdobou onedlho príde.

Na záver jedna optimistická myšlienka: Keby to prešlo, možno by to aspoň zredukovalo počty studentov kultúrnej antropológie, politológie a podobných smerov na prijateľnú úroveň. Lebo tých produkujeme nie dosť pre celú Európu, ale hádam Slnečnú sústavu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Obžaloba Threemu o vražde nespomína, môže to byť taktika

Obhajcovia budú komunikáciu ďalej spochybňovať.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal

Čo si písali Kočner a Zsuzsová v čase vrážd Kuciaka a Kušnírovej.

Autorská strana Samuela Marca

Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)

"Poznáte ich po TA3," povedal by Matúš.


Už ste čítali?