Prognóza z vírusovej gule

Autor: Ondrej Putra | 11.5.2020 o 1:16 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  2738x

Viem, že všetci ste(sme)  zahltení infoskami o pandémii, ale málokto si uvedomuje nielen jej pozitíva, ale aj čo bude o pár týždňov, mesiacov či rokov. Okrem všeobecnej neistoty. Nuž a víťazmi v evolučnom boji boli vždy vizionári.

Ušetríme si čas kecami o aktuálnej situácii. Osekáme to len natoľko, že táto situácia fakticky zastavila ekonomiku. Nie ako "blackout", to už by bola apokalypsa, ale ekonomiku, ktorá fungovala na osilacii medzi rastom a stagnáciou áno.

 

Už v minulom článku som písal, že vďaka za to. Páchali sme tu kontinuálnu samovraždu. Tí, ktorí si pod "návratom do normálu" predstavujú pokračovanie tohto harakiri nech si to idú realizovať na nejakú inú planétu.  Nebudem sa tu zaoberať ekologickou autodeštrukciou ľudstva, to je na samostatný článok, zhrniem to len tak, že ešte sme v moderných dejinách nedostali lepšiu príležitosť na prebudovanie spoločnosti na trvlo udržateľný rozvoj. Poďme teda na pravdepodobný vývoj. Vopred upozorňujem, že je to môj predpoklad, nie niečo, čo sa má tesať do kameňa.

 

Všetko je zmrazené  

 

Je to známa story o pokazenej chladničke/mrazničke. Udržiava všetko vnútri čerstvé, ale jedného dňa sa pokazí a nikto nehce mať toho "čierneho Petra", aby ju musel otvoriť, lebo sa vyvalí puch. Karanténa totiž zabránila šíreniu infekcie, resp. sploštila krivku, ale zároveň každý prestal každému platiť. Nemôžete s človekom vyraziť dvere, lebo vám nemá za čo zaplatiť nájom.Neviem presne aká je situácia na Slovensku, ale v Británii máme 80% platov, a ak aj niekto nemôže platiť "inkaso", tak ho za súčasnej situcie neodpoja. Problém je, že sa takto tvoria problematické kumulatívne dlhý. Časť ľudí ich nebude nikdy shopna splatiť ani tu, ale desím sa situácie v krajinách, kde sa ľudia odpájajú po jednom nezplateni účtu za energie.

 

Ďaleko väčším problémom je, že ťa pokazená chladnička, kde sa už všetko pokazilo, sa raz musí otvoriť. A po "lockdown" nasleduje "unlock" a naraz sa nikto nebude môcť vyhovoriť na nemožnosť pracovať alebo podnikať. Všetci budú chcieť všetko od všetkýh a to hneď.

 

Čo všetko je uzamknuté?

 

Záleží od krajiny, kde ste aktuálne, ako aj od krajiny, ktorej ste občanom. Pre zjednodušenie: Ja som trvalo usadený v Británii, kde sa začali prijímať opatrenia až v momente, keď headliner premorenia a vybudovania kolektívnej imunity začal bojovať o život. Včerajším zmätočným prejavom tomu pán Johnson moc nepomohol. S dvojmesačným oneskorením ohlásil plán, ktorý je na Slovensku známy už asi dva mesiace a druhá a tretia fáza sa zlúčili.Problém je, že tieto plány neobsahujú odpovede na otázky, čo s nezaplatenými nájmami, účtami za energie a nezamestnanými, ktorí(na rozdiel od Británie) zatiaľ nedostali ani cent v prípade živnostníkov/SZČO. Mnoho zamestnancov je zatiaľ neprepustenych, ale sú na 60% príjmu. Keď si beriem úver, spočítam si, koľko som schopný splácať s môjho príjmu. Aj pri najlepšej vôli, nikto nepočíta s prepadom o 40%.

 

Čo spôsobí unlock? 

 

Ak všetci naraz začnú požadovať splatenie záväzkov, budeme mať krivku samovrážd ďaleko nad nie počtom úmrtí na Covid-19, ale nad zistenými prípadmi. V Británii možno nie, ale na Slovensku asi áno. Na Slovensku majú ľudia totiž nie obavy, ale až paranoidný strach, že príde nejaký Jankovskej klon a zhabe im majetok a ich pošle do basy a majetok priklepne za bakšiš kamarátovi. Mnohí budú voliť dosť drastické riešenia. Pozerajte sa okolo seba a kto môžete, pomôžte. Aj pár kíl múky, ryže, či liter oleja je viac ako zahrať sa na Piláta Pontského.

 

Nezmestnanost vystrelí nad hroziacich(priznaných) 20%. O tom nepochybujem ani s najväčšou dávkou optimizmu. Pod-dobytok, čo na Slovensku 12 rokov šafáril, nevytváral rezervy, ak nerátam "ich ľudí". Od zciatku ekonómovia, ale aj lepšie sčítaní ľudia upozorňovali, že tie automobilky tu nie sú na veky vekov, ale že si z ich ekonomického benefitu máme vytvoriť rezervy a diverzifikovať ekonomiku. Tie budú teraz v brutálnom útlme, ak to niektoré rovno nezabalia. Nehovoríme tu o zamestnancoch tých automobiliek, ani o ich subdodavateloch. Hovoríme o multiplikačnom efekte na všetko, čo si ich zamestnanci mohli nakúpiť ako spotrebitelia. Od piva v staničnom bufete pri ceste z práce, cez slušne oblečenie až po nový nábytok. Kašlať na to, kde sa to vyrobilo. Niekto to musel dopraviť, vystaviť, zabaliť, predať. Multiplikačný efekt bude v podobe lavíny.Zatiaľ naisto vieme, len že sa rapídne zvýši počet žiadosti o rozvod, osobný bankrot alebo iná forma platobnej neschopnosti, ktorá privedie do týchto situácii aj subjekty, ktoré hospodárili zodpovedné, keďže ich cash-flow nebude mať prítok, s ktorým počítali.

 

Tlačiareň na peniaze 

 

Jediným známym spôsobom, ako sploštiť krivku epidémie(pandémie), na ktorú nemáte vakcínu je karanténa. Jediným spôsobom, ako zredukovať dlhý je hyperinflácia. Teda natlačiť do obehu viac peňazí. FED(Centrálna banka USA) už ku dnešnému dnu od krízy natlačila do systému skoro 2x viac dolárov, než pri kríze 2008. Majú to na oficiálnej stránkehttps://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/bst_recenttrends.htm

 

Je viac, než isté, že rovnako budú postupovať aj ostatné centrálne banky. Aj keby ECB "vytrepala euroval do posledného centu", tak by to na reštart ekonomiky nestačilo. Peníze skratka a dobre budú musieť stratiť hodnotu. Súčasný stav bude neudržateľný. Ak sa vám zdá, že je to nereálne, tak mi prosím povedzte, ako by ste sa tvárili, že vám obchodníci s ropou budú platiť za jej odobratie, keby som vám to povedal pred rokom. Stalo sa? Teraz s ceny trochu vyrovnali, keďže kto má voľný zásobník, berie ropu zo stoviek tankerov, ktoré sa voľne hojdajú na mori a nemajú kam vykladať.Skratka sa budú tlačiť fyzické i virtuálne peniaze, čím bude padať ich hodnota. Zlá správa pre sporiteľov, dobrá pre dlžníkov. A kombinácia oboch pre pracujúcu triedu. V hodnote ich dlhú im totiž klesne miera zadlženia, ale silné pochybujem, že im zamestnávatelia dvihnú mzdy, o štátnych benefitoch všetkého druhú nehovoriac.Svetlo na konci tunelaAk vám môj článok pripadal veľmi depresívny, čítali ste ho dobre. Lenže nebolo by dňa, keby sme nemali noc. Z každej slamastyky sa dá dostať. Nielen vybŕdnuť, ale poučiť sa a niekedy na nej dokonca zarobiť.

 

1. Koľkokrát ste si v živote povedali, že urobíte to, či ono, že si konečne prečítate tu knihu, čo je už roky lapačom prachu na poličke? Že sa naučíte používať na internete j niečo iné ako facebook a porno? Teraz máte možnosť.

 

2. Chcete si na tejto situácii zarobiť? Viem, že mi mnohí poviete, že nemáte teraz na míňanie. Lenže niet lepšieho času na investície ako počas krízy. Aj keby som mal zostať na tých zásobách ryže, nudlí a ďalšieho, čím som sa zásobil, keď som videl, že TO dorazilo do Talianska, nevynechal by som dostupnú investičnú príležitosť. Unlock(otváranie) bude pre tých, čo si uchránia kapitál. Vyberte si sami, ja som stavil na fyzické zlato a zberateľstvo. Na rozdiel od nejakého Kajetána som pripravoval rezervy aj bez krízy.

 

3. Vzdelávajte sa koľko sa len do vašej hlavy a rúk zmestí. Od detstva nás strašili, že ak sa nebudeme poriadne učiť "pôjdeme k lopate". Hovno, hovno, zlatá rybko! Teraz musí Británia zúfalo dovážať Rumunov na zber úrody, lebo 90%, teda asi 90.000 sezónnych pracovníkov je potrebných každý rokz východnej Európy. Raz ich na Covid-19 testujú doma a raz tu. Pod úroveň nie je žiadna práca okrem tej, ktorú robíme zlé! Vedieť dobre obriadiť záhradu je rovnako užitočné ako obsluha mikroskopu v labáku. Druhé vyžduje vyššie vzdelanie, ale z tej vzorky sa vedec nenaje, že?

 

Svet sa bude deliť na "pred" a "po" Covid-19. Skúsme, nech sme na to "PO" pripravení čo najlepšie. TV, internet ani politici nás na to nepripravia. My, svojbytné osobnosti ÁNO.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Fanúškovské násilie má pôvod v pocite zasvätenia (píše Michal Havran)

Ako sa vyhnúť vzniku domácich teroristických skupín.

Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?