Naozaj veľa trhaviny v Libanone?

Autor: Ondrej Putra | 7.8.2020 o 2:33 | (upravené 7.8.2020 o 8:00) Karma článku: 10,40 | Prečítané:  11332x

Všetci píšu, že ako mohlo byť také obrovské množstvo výbušniny skladované v centre mesta. Na toto naozaj nemám diplom, ale povedzme si pár faktov.

1. Dusičnan amónny nie je primárne trhavina, ale chemická látka na výrobu hnojív. Aby som bol úplne presný, používa sa aj ako hnojivo samotná, ale zvyčajne sa podľa pôdnych podmienok a plodiny pridávajú chýbajúce živiny. Má vyššiu explozivitu, ale aj vyššiu zápalnú teplotu ako benzín, či nafta. Inými slovami: Nejedná sa primárne o trhavinu ako TNT, C4 alebo Semtex(známa plastická trhavina československej výroby). Ak vybuchne odstavená cisterna s naftou, napíšete, že sa jednalo o cisternu plnú trhavín?

 

2. KOĽKO je VEĽA? Tak som si hodil do googlu ročnú produkciu dusičnanu amónneho, nech to je s čím porovnať. Čuduj sa svete, najväčším producentom na svete je Ruská Federácia. Posledné celosvetové údaje z roku 2017 hovoria o niečo vyše 20 miliónov ton, z čoho pripadá 9.855.400 ton na Vladimirove Vladimirovicove impérium nerushimi.Takže to, čo tam explodovalo je 1/3583 z ruskej a 1/8000 svetovej produkcie. Proste asi desatina dennej ruskej alebo SVETOVÁ HODINOVÁ PRODUKCIA!3. Ruský oligarcha  Igor Grečuškin. Áno, dostalo sa to tam kvôli problémom danej lode a náklad bol jeho, colníci to predbežné zaistili a on sa na to vykašľal. Evidentným dôvodom bolo, že daným námorníkom dlhoval platby za niekoľko desiatok tisíc dolárov, zásielka nedorazila kam mala(z Gruzínska do Mozambiku) a doráža to cena. 

 

Znovu sme pri tom, či je to veľa. Aktuálna cena dusičnanu amónneho je medzi £180-200(200-230eur) za tonu. Vynásobte si to a prichádzate na sumu pol milióna libier. Ruský oligarcha pravdepodobne ani netušil, že mu taká položka chýba, prípadne si povedal, že aspoň mu to chlapci (grátis)postrážia.

 

4. Áno, bola to nedbanlivosť, ale vojna v susednej Sýrii nahnala do 4.5 miliónového Libanonu 1.5 milióna utečencov. Neviem si predstaviť taký nápor v SR, neviem si ho predstaviť u nás vo West Midlands(5.4mil. obyvateľov). Vtedy riešite ako ľudí ubytovať a aby v sýpkach nedošli obilniny. Po bitke je každý generál, ale keby to použili ako hnojivo, tak by teraz nielen nemali 300.000 ľudí bez domova, ale asi ani v sýpkach obilia na mesiac. Tomu sa naozaj povie "MLIEŤ Z POSLEDNÉHO"! Nezbavuje to nikoho zodpovednosti, ale že toto nebolo prioritou má podstatne hlbšie korene, než mnohí písali o "maňana kultúre".

 

5. Dusičnan amónny je obľúbený u teroristov. Či to bol výbuch v Oklahoma City alebo Breivikove vyčíňanie v Oslo pred presunom na ostrov Utoya. Každopádne jeho samovznietenie je aj pri šlendriánskom skladovaní nemožné bez iniciácie. Doslova ho treba zapáliť.

 

Pri zhliadnutí videí sme s kamošom-chemikom usudzovali, že rozostup medzi detonáciami je taký, že pravdepodobnosť spontánnej iniciácie je veľmi mala. Keď vezmem do úvahy všetky fakty, nie je to úplne nemožné v prípade druhého výbuchu(to je ten, čo pripomína pomaly jadrový hríb). Ale naozaj jedine ak je pravda, že tam karbobruskou uzatvaravi vráta a materiál bol na veľmi malú vzdialenosť, ale to už je na Darwinovu cenu, mohli iniciovať ten prvý. Úmysel je viac pravdepodobný.

 

Kto a ako je za toto dielo skazy zodpovedný zatiaľ nevieme, ale dvoma vecami si môžeme byť istí:

 

1.Na takúto deštrukciu stačilo množstvo, ktoré nebolo až tak neuveriteľne veľké v porovnaní s priemyselnou produkciou a podobne nezaistených skladov bude po svete viacero. Predpokladám, že kráľovná Agrofertiti to má v Šali zaistené lepšie, ale keď vidím čo kde všade možné Ján Budaj nachádza "zabudnuté kadečo"...

 

2.V krajine je ako som spomínal 1.5 milióna utečencov a pribudlo 300.000 bezdomovcov v CENTRE hlavného mesta, takže pravdepodobne aj kopa ľudí, ktorí mali z čoho žiť a ešte snáď i pomáhať ostatným sú momentálne nahratí. Mŕtvych vieme pochovať, zranených, napriek deštrukcii troch a poničení dvoch aj tak plných nemocníc vieme ošetriť, hoc v provizórnych podmienkach. Čo s touto humanitárnou krízou je väčšia otázka.

 

Účinnou bariérou proti nekontrolovanej migrácii nebol nikdy ten autoritár Viktor O. s plotom, o skoksovanom Robovi ani nevravim, ale práve pohostinný Libanon.

Zdroje:

.tyzden "Preco hnojime vybusninou?" https://www.tyzden.sk/casopis/13352/preco-hnojime-vybusninou/?ref=naj

Zdroj rozsahu produkcie dusicnanu amonneho https://knoema.com/atlas/topics/Agriculture/Fertilizers-Production-Quantity-in-Nutrients/Ammonium-nitrate-production 

Clanok o ruskom oligarchovi: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/bejrut-rusky-oligarcha_2008061041_zit

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?