Mena je obeživo, nie rezerva!

Autor: Ondrej Putra | 29.8.2020 o 13:18 | (upravené 30.8.2020 o 15:17) Karma článku: 7,22 | Prečítané:  2611x

Ľudia si často myslia, že peniaze majú fixnú hodnotu. V reálnom svete ekonómie vieme, že peniaze sú určené len na prepočet aktuálnej hodnoty. Dlhodobo však zmysel nemajú.

Čo sú peniaze a ako vznikli?

 

Peniaze vznikli ako referenčná mena, teda niečo univerzálne, aby nebolo nutné prepočítavať, že povedzme tri vrecia obilia sú hodné dvoch slepíc a tucet slepíc jednej odchovanej svine. Referenčná mena zjednodušila porovnávanie cien tovarov a služieb. Prví s tým prišli Feničania, keď začali raziť strieborné a zlaté mince, ktoré boli normované.Lydian Lion  Year Created: c.610 – 600 BCE  Country of Origin:  The Kingdom of Lydia (modern-day western Turkey)  Metal(s) Used:  Electrum – alloy of gold and silverLydian Lion Year Created: c.610 – 600 BCE Country of Origin: The Kingdom of Lydia (modern-day western Turkey) Metal(s) Used: Electrum – alloy of gold and silver

 

Ich hodnotu určoval nielen materiál, ale aj producent, ktorý ich dal vyraziť. Stabilná ríša a slovutný vladár dodával minci vierohodnosť. Nie náhodou nazval Dioklecián svoje zlaté mince "Solidus", čo znamená pevný, ale aj vierohodný.

 

article_photo (https://cs.wikipedia.org/wiki/Solidus)Krytie meny

 

Keď sa objavili papierové peniaze, prvýkrát sa tak stalo v Číne v 7.storočí(!) a tieto bankovky obsahovali vyobrazenie mincí, ktoré ten kus papiera zastupoval. Samozrejme bolo možné ich v príslušných úradoch  zameniť za spomínané mince.Na konci vlády "direktória" za revolúcie vo Francúzsku sa tlačili papierové peniaze ako na bežiacom páse, takže stratili hodnotu. Vtedy sa prvýkrát ukázalo, že keď ponuka prevýši dopyt, dôjde k hyperinflácii. Je to ako keď znásobíte produkciu bravčového, obilia, dreva... dosaďte si čo len chcete. S peniazmi je to úplne rovnaké.

 

Poslednou brzdou bolo fixné naviazanie istých mien na zlato a voľná vymeniteľnosť zaň.To bola posledná bariéra,ktorá blokovala šialenstvo tlačenia peňazí. Natlačiť papieriky(dnes ich naťukať do počítača) sa dá, ale vyťažiť dráhe kovy, hoci aj "kôš komodít" už tak jednoduché nie je.

 

Po tento moment - voľnú konvertibilitu meny za drahý kov vo fixnej výške - je možné pokladať vládou vydávané peniaze za niečo, v čom má zmysel si sporiť. Aj keď vieme, že jedno hlasovanie vlády/parlamentu/bankovej rady/... a voľná konvertibilita sa buď zruší alebo "koriguje".

 

Peniaze majú hodnotu tulipánových cibuliek

 

Pre menej znalých dejín, v Holandsku v 17. storočí vypukla tzv. tulipánová horúčka. Vo finále býčieho trhu mala tulipánová cibulka hodnotu domu. Hodnotu som povedal? Pardon, myslel som CENU. Samozrejme bublina praskla a trh sa zrútil nižšie ako Wall Street v 29-tom.No a s peniazmi je to to isté. Vyjadrujú hodnotu v danom okamžiku, ale samé osebe nemajú žiadnu. Teda takmer žiadnu. Na sklonku Weimarskej republiky to bol vraj výborný materiál na tapetovanie.

 

Ekonomická gramotnosť

 

Rozprávkam o "Bohatých bohatnúcich a chudobných chudobnejucich" alebo "Dobrom sociálnom demokratovi Jánošíkovi" ľudia veria preto, že nemajú ekonomickú gramotnosť. Chybu v tomto smere robia všetci: Občania, médiá, ekonómovia, školy i politici. To je téma na iný článok, teraz si vystačíme s vysvetlením, prečo sú peniaze obeživo.

 

Peniaze slúžia ako obeživo(ako som spomínal v úvode článku) lebo sú ľahko skladné, prenosné, deliteľné a ľahko sa v nich porovnáva AKTUÁLNA hodnota tovarov a služieb, ktorú vyjadrujú. Tým sa ich úloha v ekonomike začína i končí. Šetriť si v peniazoch je asi ako šetriť si v zelenine. Tú požerie hniloba s plesňou, peniaze inflácia a trhové výkyvy.

 

Ľudia by mali pochopiť, že sporenie v peniazoch samotných je kompletná ekonomická samovražda. To je ako pchanie peňazí do matracu a následne čudovanie sa, že vám ich hodnotu požiera inflácia.Inflácia neznamená zdražovanie, ale stratu hodnoty peňazí. A mimochodom nie je zlá, nikoho o nič neokráda, práve naopak - motivuje k investovaniu každého voľného centu aby sa otáčal a pomáhal svojmu majiteľovi i ekonomike.

 

Záverom - penzijné sporenie

 

Je to na samostatný článok, takže zhrniem len to, čo súvisí s týmto nadpisom. V Británii máme prakticky len to, čo voláme v SR II.pilier. Minulý mesiac nám všetkým prišli výpisy obsahujúce vetu "Your investment loss is:". Teda koľko sme prerobili. Lenže nominálne!

 

Inými slovami: objem aktív(akcií, dlhopisov) zostal nezmenený. Klesla len ich nominálna hodnota. Byť tu v čele systému sociálneho zabezpečenia hikajuci osol ako za jednej slovenskej vlády, ktorá spravovala(devastovala) krajinu za krízy 2008, tak už prehlási, že "Sporitelia už o svoje peniaze prišli".

 

Súhrn

 

Peniaze sú určené na výmenu(transakcie). Nie na sporenie. Na sporenie sú podiely vo firmách, drahé kovy, komodity.

 

Poďakovanie

 

K tomuto článku ma inšpiroval Juraj Karpiš. Keď všetko v peňažnom vyjadrení rastie, znamená to, že peniaze padajú.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?