Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Naozaj veľa trhaviny v Libanone? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

jeden by žasol

ako dokáže niekto do neskutočnej tragédie zamotať Putina, Orbána, Fica... A vnuknúť tak dojem, že môžu za všetko zlé na tejto planéte.
 

Aj ja žasnem,

Predsa Putin vybudoval zo zaostalého Ruska 19. storočia modernú krajinu s jednou z najvyšších životných úrovní na svete.
Predsa Fico zreformoval ekonomiku Slovenska, dal do poriadku zdravotníctvo, školstvo, pred 20 rokov pred termínom dobudoval diaľnicu do Košíc, opravil všetky mosty v havarijnom stave a postaral sa o nezávislosť súdnictva, polície a prokuratúry.
 

plne chápem Vašu

dojemnú starosť o obyvateľov Ruska a o ekonomiku, zdravotníctvo, súdnictvo a políciu Slovenska, no nechápem čo to má spoločné s výbuchom v Libanone.
 

Ako povedal súdruh Lenin

„Všetko súvisí so všetkým!“
 
Hodnoť

Znama

Ceskoslovenska plastická trhavina je semtex, nie c4.
 
Hodnoť

 

chaoticky clanok s chaotickymi prepojeniami a uzavermi podla videa s kamosom chemikom /zeby bol jediny chemik na svete?/
 

Ešte sa mohol iného

kamaráta spýtať, ako sa s karbobruskou zatvárajú vráta.
 
Hodnoť

 

No hlavne, ze na vine je Putin...

Otázka na rádio Jerevan: Je pravda, že v Bejrúte vybuchol zásluhou teroristickej činnosti Rusov ruský liadok privezený z Ruska ruskou loďou ruského majiteľa s ruskou posádkou?

Rádio Jerevan: Áno je. Len s malou opravou. Občan Cypru s ruským pôvodom, si najal bulharskú loď plávajúcu pod vlajkou Moldavska a s ukrajinskou posádkou, aby previezol náklad gruzínskeho liadku z gruzínskeho Batumi do Mozambiku. Gruzínsky liadok bol rozhodnutím Britskej arbitráže zabavený a vyložený v prístave Bejrút, kde o 6 rokov neskôr explodoval. Ukázalo sa, že príčinou explózie bola neopatrnosť neznámeho libanonského zvárača
 
Hodnoť

To je tak

Prúserov s dusičnanom amónnym bolo viac, súvisí to s veľkými množstvami, aké sa bežne vyrábajú i skladujú. V roku 1921 došlo k obrovskému výbuchu v materskej fabrike BASF (Ludwigshafen-Oppau, Nemecko), kde v ozrutnom sile skladovali zmes dusičnanu a síranu amónneho (tá sa považovala za tak bezpečnú, že keď sa materiál vplyvom vlhkosti postupne "zlepoval" do kompaktnej masy, pri odberoch zo sila uvoľňovali hnojivo dynamitom). Bola to bežná prax, a nič sa nestalo, až do 21.9.1921, keď v hmote naskočila detonácia a uvoľnila sa energia na úrovni 1-2 kiloton TNT, čo už zodpovedá "malej" nukleárnej náloži. 600 mŕtvych okamžite, vyše 2000 ranených, obrovské materálne škody vo fabrike a širokom okolí.

To je tak: dusičnan amónny v čistom stave je síce výbušnina, ale mimoriadne ťažko sa privádza k detonácii (nedá ani len zapáliť). Navyše pri vyššej rel. vlhkosti vzduchu navlháva, a vlhký nie je výbušný vôbec. Priemyselne (ako trhavina) sa používa zmes jemne granulovaného dusičnanu amónneho s malým množstvom (tak 5-6 %) kvapalnej horľaviny, napr. minerálneho oleja, lebo samotný dusičnan obsahuje prebytok využiteľného kyslíka, takže prítomná horľavina sa pri výbuchu spáli a celkový energetický výťažok je vyšší (občas sa ešte pridáva práškový hliník a podobné dobroty). Každopádne, takáto zmes (označovaná v USA ako ANFO (ammonium nitrate - fuel oil), u nás DAP (dusičnan amónny - palivo)) sa nedá priviesť k výbuchu bežnou rozbuškou, ale je potrebná počinová nálož (rádovo až kilo trhaviny typu silného dynamitu, prípadne Semtex alebo podobne brizantná trhavina na báze hexogénu či pentritu). Pointa: ochybujem, že taká nálož by sa do toho skladu dostala len tak náhodou. Nevieme, čo naštartovalo ten výbuch dusičnanu, vieme len, že to musel byť patrične silný impulz, v praxi skoro vždy výbuch nejakej "živšej" trhaviny v tesnom kontakte. Pravda, pri veľkom požiari, ak je masa materiálu vystavená silnej horúčave, uvedené nemusí celkom platiť. Hlavne ak bol dusičnan (aspoň lokálne) znečistený horľavinami, napr. ropnými produktami typu motorový olej, vazelína atd., fungujú aj obyčajné drevené piliny.
 
Hodnoť

 

Hovorí sa tomu: Máte sedlo pred koňom!
A možno iba rozmýšľate nahlas. Váš článok je unáhlený, tak veľmi chcete byť zaujímaví (vy a váš kamarát chemik), že si ani nepočkáte na výsledky vyšetrovania. Ukľudniť by sa mal trochu nielen Libanon, ale aj vy.
 

Klepy

Ide o klepy: ak neprejavujete žiadnu aktivitu, tak vás berú za mŕtvolu. Ak ju prejavujete, tak niečo takéto sa deje.

Prosím, už neprispievajte do žiadnej diskusie. A keď už máte potrebu fackovať, tak si to vyskúšajte doma.Ďakujem.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 7 988
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 2 701
 3. Miroslav Lukáč: Po policajnej akcii BÚRKA a VÍCHRICA príde asi HIROŠIMA a NAGASAKI. 2 240
 4. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 2 061
 5. Marián Huštaty: Kedy som sa stal alkoholikom? 1 996
 6. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je VI. Bardejov a Bardejovské kúpele. 1 637
 7. Patrik Farula: Kašlime na testovanie. Ale čo potom? 1 395
 8. Gabriela Uhlarova: Anarchistický sociopat 1 374
 9. Milin Kanuscak: Ľubomír Vážny v relácii na Telo znova pourážal Figeľa 1 353
 10. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 1 099

Rebríčky článkov


 1. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 2. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba
 3. Radoslav Tore: "priemer" náš každodenný.
 4. Michal Kováč: Ktorá profesia bude stále potrebná a dobre platená?
 5. Eduard Bartko: Sledovať spotrebu, rezervovať kapacitu alebo zapnúť a vypnúť? Aj takto sa dá šetriť v IT
 6. Ladislav Větvička: Igor Mažňak probudil Gustava. Probudi aji Jozefa?
 7. Martin Krištoff: Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie
 8. Jozo Peric: V Chorvátsku dovolenkovalo o tri štvrtiny Slovákov menej ako vlani
 9. Matúš Ďuriga: Youtube podcasty
 10. Peter Slivovic: Hlasový asistent


Už ste čítali?